Seniorzy Wiedza i Doświadczenie – Gala 2018

Mimo że zajęcia rządowego programu ASOS 2018 dla Seniorów potrwają jeszcze do końca grudnia, to uczestnicy projektu 12 listopada 2018 zgromadzili się w MDK „Batory”, by bawić się podczas imprezy zorganizowanej z okazji ich uroczystego zakończenia oraz dnia Seniora. Na sali widowiskowej ośrodka zgromadziło się ponad 200 osób.

Nasz DomProjekt „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie” to projekt współfinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. W naszym mieście organizuje go Stowarzyszenie „Nasz DOM”. Zajęcia dla seniorów, czyli osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, rozpoczęły się 1 maja, a zakończą się ostatniego dnia grudnia.

W ramach projektu seniorzy mieli do wyboru naukę języka angielskiego, zajęcia z obsługi urządzeń IT, warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty taneczne i zajęcia ze zdrowego stylu życia i odżywiania, które nadal trwają. Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni, co widać również podczas dzisiejszej imprezy– mówi Dariusz Mierzwav-ce Prezes Stowarzyszenia. Podczas uroczystego zakończenia projektu uczestnicy bawili się, tańczyli i rozmawiali przy smacznym poczęstunku oraz muzyce biesiadnej. Zaprezentował się również chór seniorów, który miał okazję się zaprezentować po raz pierwszy na zorganizowanej gali. Na scenie pojawił się m. in. Grzegorz Poloczek z zespołem.

Czy w przyszłym roku ponownie będzie można wziąć udział w zajęciach Projektu? – Wielu uczestników zadaje nam to pytanie, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie udzielić na nie odpowiedzi. Musimy napisać kolejny projekt i postarać się go wygrać. Mogę jednak zdradzić, że postaramy się przygotować dla nich dodatkowe zajęcia, które rozpoczną się w styczniu przyszłego roku – dodaje Gabriela Skrzypek koordynatorka projektu ASOS 2018, a zarazem Prezes Stowarzyszenia CHSP „Serce”.

A co mieli do powiedzenia na temat projektu „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie”sami uczestnicy? – Wrażenia są wspaniałe. Ten projekt pozwolił emerytom nie tylko na integrację, ale też dokształcenie się, m.in. w dziedzinie języków obcych czy posługiwania się urządzeniami elektronicznymi. Aż dziw bierze ile osób w starszym wieku, z zainteresowaniem uczestniczyło w tych zajęciach, i jak wiele z nich wyniosło. To jest wspaniałe przeżycie i mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli wziąć w nich udział– mówi Eugeniusz Jakubczyk.

Uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego pokazali swoje prace na wystawie zorganizowanej w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70. Efekty można zobaczyć na wystawie w CAS. O tym jakie umiejętności i korzyści wynieśli seniorzy z zajęć organizowanych w ramach projektu „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie”, świadczy również wiedza uczestników szkoleń informatycznych.

Ponadto dzięki warsztatom tanecznym wielu seniorów mogło poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tańca. Te zajęcia wpłynęły również na zdrowie uczestników, ponieważ odkąd zaczęli ćwiczyć, poczuli się znacznie lepiej. Projekt trwa już pół roku, a seniorzy regularnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Wręcz nie możemy się doczekać kolejnych spotkań – zwłaszcza, że dużo osób się tutaj zintegrowało, zapoznało, a nawet zawiązały się przyjaźnie – zaznacza Andrzej Kokoszka.

Czy seniorzy za rok ponownie spotkają się w MDK „Batory” by podsumować cykl zajęć w ramach programu ASOS? Na to liczą prawdopodobnie wszyscy uczestnicy kończącej się edycji projektu.

Facebooktwitterlinkedinrssyoutube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.